Tefsir Oku

ANASAYFA YAZI ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SAĞLIĞIMIZI  KORUYALIM

SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

Tarih 22.Mayıs.2009, 15:59 Editör Muallim

Ssağlığımızı koruyalım konulu Cuma hutbesi

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği sayısız nimetler ve emanetler vardır.

İnsanın bu maddî ve manevî değerleri koruyabilmesi için öncelikle sağlıklı olması gerekir. Zira sağlıksız bir insanın bu değerleri koruyabilmesi zordur. Sağlığına dikkat etmeyen insan, ailesine ve çevresine faydalı olamaz, Allah’a karşı gereği gibi kulluk yapamaz.

 

Muhterem Müslümanlar!

Sağlık, insanın her türlü faaliyet ve hareketlerinde aşırılığa gitmeden uygun olanı yapmasına bağlıdır. Yani sağlığını korumak isteyen  insan, her konuda ifrattan tefritten kaçınmalıdır. Meselâ, ihtiyaçtan fazlasını yemek ve içmek sağlığımıza zararlı olduğu gibi; gerekli olan gıdayı ihmal etmek de sağlığımıza zarar verir.

 

Aziz Kardeşlerim!

Hepimiz biliriz ki; yaşlılıktan başka her derdin bir devası vardır.(1) Bunun için Peygamberimiz (s.a.s.) “Allah, şifası olmayan hiçbir hastalık vermemiştir.”(2) ve “Her hastalığın mutlaka bir ilacı vardır.”(3) buyurarak sağlığımızı koruyabilmek için tedbir almamızı emretmişlerdir.

            Allah Rasulü’nün bu tavsiyesine göre herhangi bir sebepten dolayı insan, sağlığı bozulduğu zaman, vakit geçirmeden tedavi olmalı ve bununla beraber Yüce Allah’tan da şifa dilemelidir.

Şüphesiz sağlık Allah’ın, imandan sonra kullarına bahşettiği en önemli nimetlerden birisidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in “İki nimet vardır ki; çoğu insan onların kadrini bilmemiştir, aldanmıştır: Biri sağlık, diğeri de boş vakittir.”(4) hadis-i şerifi, sağlığımıza verilmesi gereken önemi açık bir dille ifade etmektedir. Bir başka hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s.) “Kul, kendisine  verilen nimetlerden kıyamet gününde ilk olarak sağlık nimetinden sorulacaktır.”(5) buyurmuşlardır.

Bir gün Hz. Peygamber (s.a.s.) amcası Hz. Abbas’a: “Ey Allah Rasûlünün amcası! Allah’tan dünya ve âhiret için sağlık dile”(6) buyurmuştur.

            Bir diğer hadiste ise; “Allah’tan iman ve sağlık isteyiniz. Şüphesiz ki, imandan sonra kişinin sahip olacağı en önemli şey sağlıktır.”(7) buyurulmuştur.

            Bir gün bir adam Hz. Peygamberimize gelerek;

“Ya Rasûlallah! Beş vakit namazdan sonra Allah’dan ne isteyeyim?” diye sormuş ve “Allah’tan sağlık dile” cevabını almıştır. İkinci defa, aynı soruya Peygamberimiz yine aynı cevabı vermiş, soruların üçüncüsünde de; “Allah’tan dünya ve âhirette sağlık iste.” buyurmuştur.

 

Şu halde Muhterem Müslümanlar!

Dünya hayatımızda Yüce Rabbimize daha iyi ibadet edebilmek ve kıyamet günündeki hesabımızı kolay verebilmek için sağlığımızı korumalıyız.    Başkasına muhtaç olmadan yaşayabilmek, hatta başkalarına yararlı olabilmek için sağlığımızı korumak zorundayız. Bu bizlere Yüce Rabbimizin ve O’nun kutlu elçisi Hz. Peygamberimizin bir emridir.

Hutbemi, başta okuduğum ayetin mealiyle bitirmek istiyorum: “Sonra o gün, (Kıyamet gününde) nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz!” (9)

Bu haber 2542 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Cuma Hutbeleri

Mevlid Kandili Hutbesi

Mevlid Kandili Hutbesi Mevlid Kandili Hutbesi

Alemlere Rahmet Peygamberimiz

Alemlere Rahmet Peygamberimiz Alemlere Rahmet Peygamberimiz konulu Cuma hutbesi

ANKET

Sitemizde en çok hangi kategoriye yer verilsin?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright © 2010 TEFSİR OKU
Sitemizdeki yazı, resim ve videoların sevap hakkı tefsiroku.com 'a aittir. tefsiroku.com editörlerine DUÂ edilmeden kullanılamaz.
Bir kişinin veya bir eserin bu sitede bulunması, bu siteyi hazırlayanların bu kişiyi desteklediği anlamına gelmez.
Bu sitenin amacı bu eserleri kullanıcılarının değerlendirmesine sunabilmektir.
Sitenize Destek Olmak İstiyorum


RSS Kaynağı | Editör Başvurusu


Din

Altyapı: MyDesign - Tasarım&Destek: Palmiye Reklam