Tefsir Oku

ANASAYFA YAZI ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Vakıf Şuuru Cuma Hutbesi

Vakıf Şuuru Cuma Hutbesi

Tarih 22.Mayıs.2009, 15:52 Editör Muallim

Vakıf Şuuru (Cuma Hutbesi)

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم

وَابْتَغِ فِيمَا آتَاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ
قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : مَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ كُرْبَةً فَرَّجَ اللهُ عَنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَمَةِ


Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz biz Müslümanlara iyilik ve takvada yardımlaşmayı emretmiş; bu maksatla vakıf müesseseleri kurulmasını tavsiye etmiş, böylece nice bereketli hayır işlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesi temin edilmiştir. Her şeyden evvel vakıfta bulunmak, Allah Teâlâ’nın, “İyilikte yarışınız” “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda infak etmedikçe iyiliğe ulaşamazsınız” gibi emir ve öğütlerinin fiilî icrası ve öldükten sonra hayır defterinin kapanmaması demektir.

Vakıf, bir malın Allah rızası için toplumun hizmetine tahsis edilmesidir. Kur’an-ı Kerim’de, “Allah’ın sana verdiğinden (O’nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu iste. Dünyadan da nasibini unutma. Allah’ın sana ihsan ettiği gibi sen de (insanlara) iyilik et” âyetinde işaret edildiği gibi, infakta bulunmak, fakirlere, kimsesizlere yardımcı olmak sürekli olarak teşvik edilmiştir. Bir hadis-i şerifte, “Her kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarından kurtarır” buyurulur. Her konuda ümmetine örnek olan Allah Rasûlü Hayber ve Fedek arazilerindeki hisselerini Müslümanların yararına vakfetmiş, sahabe-i kirâmdan imkânı olanlar da Allah Rasülü’nün (sav) bu sünnet-i seniyyesini takip etmiştir.


İslâmiyet can taşıyan bütün varlıklar için rahmet ve şefkat dinidir, Aziz Kardeşlerim! Bu yönüyle vakıflar, yoksulların ihtiyacının karşılandığı, yaraların sarıldığı kurumlar olagelmiştir. Camiler, medreseler, mektepler, kütüphaneler, çeşmeler, köprüler, hastaneler ve kervansaraylar yanında, muhtaç çocuklara süt anne bulmak, kışın aç kalan hayvanların beslenmesini temin etmek, fakir kızlara çeyiz hazırlamak gibi pek çok konuda vakıflar kurulmuştur.

Vakıfların usulüne uygun şekilde idaresi ve vakıf mallarının kötüye kullanılmasının önlenmesi için vakfiyeler kaleme alınmıştır. Vakfiyelerde Allah’a hamd ve Rasülüne salât ü selâmdan sonra vakıf ile ilgili ayet ve hadisler, vakfedilen malların sarf yeri ve nihayet dua yer alır.

Vakfiyelerde; “Her kim vakıf malının bekasına gayret eder ve ona hıyanet etmezse Allah o kişinin sevabını kat kat versin ve onu her türlü beladan korusun” şeklinde dua cümleleri, “ Her kim vakıf malına zarar vermeye yeltenir ve onun eksilmesine bizzat veya dolaylı olarak sebebiyet verirse o kişi ahirette Allah’ın gazabına uğrasın, varacağı yer cehennem olsun”, gibi beddua cümleleri yer alır. Vakfedilen mal, her ne için vakfedilmişse ancak o amaçla kullanılır. Vakıf malı kişisel menfaate dönüştürülemez, alınıp satılamaz, suistimal edilemez ve üzerinde tahrifat yapılamaz.

Aziz Cemaat!

Ecdadımız elinin uzandığı her yerde vakıflar kurmuştur. Bu konuda imkanı olan herkes birbiriyle adeta yarış halinde olmuştur. İstanbulumuz vakıf medeniyetimizin en güzel şahididir. Geçmişimizden bize intikal eden vakıflar, muhteşem bir devrin bizlere birer emanetidir. Onları en güzel şekilde koruyup sonraki nesillere aktarmak ve vakıf şuurunu canlı tutmak dinî ve millî görevimizdir.

Rabbimiz, bütün hayır ehlinden razı olsun.

Dr. Ahmet ÇAPKU
Bağlarbaşı Huzur Camii İ.H./Üsküda

Bu haber 2778 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Cuma Hutbeleri

Mevlid Kandili Hutbesi

Mevlid Kandili Hutbesi Mevlid Kandili Hutbesi

SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

SAĞLIĞIMIZI  KORUYALIM Ssağlığımızı koruyalım konulu Cuma hutbesi

ANKET

Sitemizde en çok hangi kategoriye yer verilsin?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright © 2010 TEFSİR OKU
Sitemizdeki yazı, resim ve videoların sevap hakkı tefsiroku.com 'a aittir. tefsiroku.com editörlerine DUÂ edilmeden kullanılamaz.
Bir kişinin veya bir eserin bu sitede bulunması, bu siteyi hazırlayanların bu kişiyi desteklediği anlamına gelmez.
Bu sitenin amacı bu eserleri kullanıcılarının değerlendirmesine sunabilmektir.
Sitenize Destek Olmak İstiyorum


RSS Kaynağı | Editör Başvurusu


Din

Altyapı: MyDesign - Tasarım&Destek: Palmiye Reklam