Tefsir Oku

ANASAYFA YAZI ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kabir Ziyareti Hutbesi

Kabir Ziyareti Hutbesi

Tarih 22.Mayıs.2009, 14:57 Editör Muallim

Hazır Kabir Ziyareti Hutbesi

Değerli Müslümanlar!

Biliyoruz ki, dünya fânidir. Her yeni eskiyecek ve her konan göçecektir. Her nefis mutlaka ölümü tadacak, bu dünya hayatı sona erecek ve âhiret hayatı başlayacaktır. Âhiret hayatının ilk kapısı kabirdir. Bu kapıdan içeri giren her insanın ilk sorgusu burada yapılacak. Yüce Allah’ın, bizim için tayin ve takdir buyurduğu hayat güzergâhı böyledir. Nitekim Kur’an-ı Kerimde şöyle buyrulmaktadır: “Allah onu (insanı) hangi şeyden yarattı? Onu, küçük bir nutfeden yaratıp ona özel bir şekil vermiştir. Sonra ona dünyaya geliş yolunu kolaylaştırmıştır. Sonra ona ölümü vermiş ve kabre koydurmuştur. Sonra dilediği zaman onu yeniden diriltecektir.”

Değerli Kardeşlerim!

Yakınlarımızdan ve dostlarımızdan bir çoğu, şimdi âhiret âleminin ilk durağı olan kabirlerinde bizi beklemektedirler. Bizde onların yanına gideceğiz. Bir insanın ölmüş olan yakınlarını, dostlarını, sevdiklerini ve hayatı birlikte paylaştığı arkadaşlarını unutması, mümkün değildir. Her insan fırsat buldukça onları yâd etmek ve onlarla olan münasebetini, bir şekilde sürdürmek ister. Bunun için onların kabirlerini ziyaret etmeyi bir vefa borcu bilir ve bu ziyaretlerle de vicdanı bir teselli bulur.
İslam dininde, ölümü hatırlamak, âhiret hayatını düşünmek ve günahların affı için Allah’a dua etmek üzere kabir ziyaretinde bulunmak sünnettir. İşte bu maksatla sevgili peygamberimiz (s.a.v) kabir ziyaretini tavsiye etmiş ve “Kabirleri ziyaret ediniz, bu size ahireti hatırlatır” buyurmuştur.

Aziz Müslümanlar!

Dinimiz kabir ziyareti ile ilgili bazı ölçüler koymuştur. Özellikle mezarlıklarımız temiz ve tertipli, israf ve gösterişten uzak olmalıdır. Onlar, mesire yeri haline getirilmemeli ve kabirlerin üzerine oturulmamalıdır. Hz. Peygamber (s.a.v.), böyle tavsiye etmiştir.Kabir ve türbe ziyaretinde bulunurken, tevhid inancına uygun hareket etmeli, Allah’tan istememiz gereken şeyleri ölüden istememeliyiz. Mezarlıklarda ağaçlara mendil bağlamak, mezarların taşını toprağını öpmek, üzerindeki örtülere yüz sürmek gibi hurafelerden şiddetle kaçınmalıyız.


Kabir ziyaretinde, geçici bir sure için de olsa, dünya meşguliyetini unutup ahireti hatırlamalıyız. Sevgili Peygamberimiz kabristana ziyarette bulunduğu zaman şu şekilde selam verir ve dua ederdi: ”Ey müminler yurdunun sakinleri! Size selam olsun. Allah’ın istediği bir zamanda bizde sizin yanınıza geleceğiz. Bize ve size Allah’tan afiyet diliyorum.” Öyleyse kabir ziyaretinde bulunan kişi kabrin yanına gelince uygun bir şekilde selam vermeli, biliyorsa Kur’an-ı Kerim okumalı ve hem kendisi, hem de ölmüşler için dua etmelidir.
Muhterem Mü’minler!

Görme engelli kardeşlerimize bir duyuruda bulunmak istiyorum.
Bu kardeşlerimiz Brill alfabesini okuyabildiklerini belgelemeleri halinde, İstanbul İl Müftülüğünce kendilerine Brill alfabesi ile yazılmış Kur’an-ı Kerimler ücretsiz verilecektir.
Brill alfabesini okuyabilenler İstanbul Müftülüğüne uğrayarak söz konusu kitabı alabilirler.
Rabbimiz dünya ve ukbâmızı hayreylesin. Ölülerimize rahmetini, kalanlarımıza rızasına uygun yaşamayı nasip eylesin!

Bu haber 1815 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Cuma Hutbeleri

Mevlid Kandili Hutbesi

Mevlid Kandili Hutbesi Mevlid Kandili Hutbesi

SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

SAĞLIĞIMIZI  KORUYALIM Ssağlığımızı koruyalım konulu Cuma hutbesi

ANKET

Sitemizde en çok hangi kategoriye yer verilsin?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright © 2010 TEFSİR OKU
Sitemizdeki yazı, resim ve videoların sevap hakkı tefsiroku.com 'a aittir. tefsiroku.com editörlerine DUÂ edilmeden kullanılamaz.
Bir kişinin veya bir eserin bu sitede bulunması, bu siteyi hazırlayanların bu kişiyi desteklediği anlamına gelmez.
Bu sitenin amacı bu eserleri kullanıcılarının değerlendirmesine sunabilmektir.
Sitenize Destek Olmak İstiyorum


RSS Kaynağı | Editör Başvurusu


Din

Altyapı: MyDesign - Tasarım&Destek: Palmiye Reklam