Tefsir Oku

ANASAYFA YAZI ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Çanakkale Cuma Hutbesi

Çanakkale Cuma Hutbesi

Tarih 22.Mayıs.2009, 14:56 Editör Muallim

Hazır Çanakkale Cuma Hutbesi

Muhterem Müslümanlar!

Hemen hepimizin hafızasında Çanakkale harbiyle ilgili bir hatıra mutlaka vardır. “Çanakkale içinde vurdular beni / Ölmeden mezara koydular beni” gibi yanık türküler harp ateşinin yaktığı yüreklerin acılarını hep canlı tutar.


“Şu boğaz harbi nedir? Varmı ki dünyada eşi? / En kesif orduların yükleniyor dördü beşi” gibi mısralar da Çanakkale Destanını edebiyatımızda ebedileştirir.
Zaferler milletlerin şanı, şerefi ve gururudur. Malazgirt’ten Çanakkale’ye ecdadımızın zaferleriyle iftihar ederiz. Onları andıkça, başımız arşa değer. Dualarla şehitlerin ruhlarını şad etmeyi borç biliriz. Bilindiği gibi zaferler gerekli tedbirlerin yanında nihayet şehit kanlarıyla yazılır.

Değerli Mü’minler!

İnsan için en kıymetli varlık canıdır. Kıymetli şeyler, ancak daha kıymetli şeyler uğruna feda edilir. Din, ırz, namus ve vatan da bir mü’min için icabında feda-yı can edebileceği ulvi ve mukaddes kıymetlerdendir. Onun içindir ki, komutan askerini hücuma hazırlarken önce mukaddes duygularını coşturur: “Haydı Aslanlarım! Irzınızı ve namusunuzu koruyun, vatan toprağını çiğnetmeyin, ezanı susturtmayın, bayrağı indirtmeyin. Cepheden kaçmak namertliktir, mert olun, Allah’ın melekleri sizinledir. Ölürseniz şehit olur, cennette peygamberlerle beraber olursunuz; kalırsanız gazi olur, şerefinizle yaşarsınız…” gibi tesirli sözlerle coşturarak taarruz emri verir. Çanakkale’de de “Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela” olan haçlı orduları, Mehmetçiğin bu yüksek inanç ve manevi duygularıyla defedilmiştir.

Gözünü kırpmadan insanı ölüme sevk eden bu mukaddes duyguların en bereketli kaynağı dinimizdir. Çünkü biz, Allah yolunda öldürülenlerin ölmediğini, cennetlerde, nimetler içinde olduklarını yüce Rabbimizin Bakara sûresinde verdiği bilgiden öğreniyoruz.
Dini, canı, malı ve namusu uğruna öldürülenlerin, şehit olduğunu, cennete giren hiç kimsenin oradan çıkmak istemediği halde, şehitlerin gördükleri ikramdan dolayı defalarca dünyaya dönüp yeniden şehit olmak istediklerini de peygamberimiz bize haber veriyor.
Cepheden kaçmanın büyük günah olduğunu Yüce Rabbimiz “Ey İman edenler! Toplu halde kafirlerle karşılaştığınız zaman onlara arkanızı dönüp (kaçmayın)’ ayet-i kerimesinde açıkça bildirir. Her şeye rağmen cephede sabredenlere, Bedir’de olduğu gibi Yüce Mevlâmızın görünen ve görünmeyen ordularıyla imdada yetişeceği yine âyet-i kerime ile sabittir.

Değerli Mü’minler!

Şehitliğin ne ulvi bir makam olduğunu Allah ve Rasulünden öğrenen milletimizin aziz evlatları Çanakkale destanını yazmış; dinini, ırzını, namusunu ve vatanını çiğnetmemiştir. Çanakkale tepeleri vatanımızın doğulusu-batılısı, güneylisi-kuzeylisi ile yan yana yatan şehitlerle dolmuştur.
Bu vesileyle başta Çanakkale olmak üzere, vatanı ve mukaddesatı uğruna canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle yad eder, Allah’tan bizlere bir daha böylesi acı günler yaşatmamasını niyaz ederim.

Bu haber 1688 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Cuma Hutbeleri

Mevlid Kandili Hutbesi

Mevlid Kandili Hutbesi Mevlid Kandili Hutbesi

SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

SAĞLIĞIMIZI  KORUYALIM Ssağlığımızı koruyalım konulu Cuma hutbesi

ANKET

Sitemizde en çok hangi kategoriye yer verilsin?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright © 2010 TEFSİR OKU
Sitemizdeki yazı, resim ve videoların sevap hakkı tefsiroku.com 'a aittir. tefsiroku.com editörlerine DUÂ edilmeden kullanılamaz.
Bir kişinin veya bir eserin bu sitede bulunması, bu siteyi hazırlayanların bu kişiyi desteklediği anlamına gelmez.
Bu sitenin amacı bu eserleri kullanıcılarının değerlendirmesine sunabilmektir.
Sitenize Destek Olmak İstiyorum


RSS Kaynağı | Editör Başvurusu


Din

Altyapı: MyDesign - Tasarım&Destek: Palmiye Reklam