Tefsir Oku

ANASAYFA YAZI ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Gençlik Cuma Hutbesi

Gençlik Cuma Hutbesi

Tarih 22.Mayıs.2009, 14:51 Editör Muallim

Gençlik Cuma Hutbesi

Değerli Müminler!
Allah Teâlâ insanoğluna hayatının her devresinde ayrı özellikler ve imkânlar nasip etmiştir. Gençlik dönemi bunların en önemlilerinden birisidir. Çünkü gençlik döneminde çocukluk devresinin saf ve temiz duyguları, gençliğin heyecanı ve yaşlılık devresinin de sorumlulukları birlikte yaşanır.
Gençlik gül gibi saflığın, bülbül gibi coşkunun, kabına sığamayan heyecanın, yılmayan azim ve kararlılığın, bitmeyen enerji ve dinamizmin adıdır. Gençlik, korkmayan göz, çiğnenmeyen söz, hayata meydan okuyan özgüvenin adıdır.


Savaşlar gençlerle kazanılır, bilgi gençlerle gelişir, medeniyetler gençlerle kurulur, milletin ümitleri gençlerle geleceğe taşınır.

Aziz Müminler!
Gençlik, rahmânî duyguların da, şeytânî vesveselerin de en kabarık olduğu, damardaki kanın kabına sığmadığı bir “delikanlılık” dönemidir. Bu özelliklerinden dolayıdır ki, şeytan herkesten çok gençlerin peşine düşer, şer odakları herkesten çok gençleri hedef alır.


Bu sebepledir ki, nefsani arzuların azgınlığına, şeytanî duyguların tahriklerine boyun eğmeyen, enerji ve heyecanını her şeye rağmen Allah Teâla’nın istediği yöne harcayan gençler nice ilahi lütuflara nail olmuşlar ve Rasûlullah’ın (sav) övgüsünü kazanmışlardır. Nitekim Allah Teâlâ, yalnızca rablerinin rızası için, mağara hayatını, Roma’nın saraylarına tercih eden Ashab-ı Kehf’i, harama düşmemek için zindanı saraya tercih eden Hz. Yusuf’u (as) kitab-ı keriminde methetmiş, onların sabır, sebat ve mücadelelerini kıyamete kadar gelecek nesillere örnek göstermiştir.
Rasûl-i zîşân efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurur: “Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teâlâ, yedi insanı, Arşının gölgesinde barındıracaktır. Bunlardan birisi de Allah’a kulluk etmekten neşe duyan gençlerdir.”

Aziz Müslümanlar!
Geleceklerini önemseyen milletler gençlerine ayrı bir önem verirler. Âlimler nasihatnamelerini onlar için yazar, yaşlılar tecrübelerini onlarla paylaşır, yöneticiler kurum ve kuruluşlarıyla onlara yol gösterir, ellerinden tutar, öğretmenler de onları yetiştirerek geleceğe hazırlamak için çırpınırlar.
Bizler de eğer geleceğimize önem veriyor, yarınlarımızın huzurla dolmasını istiyorsak gençlerimize sahip çıkmalıyız. Özellikle günümüzde saptırıcı eğlence, ahlaksızlık ve uyuşturucu piyasasının hedefi haline gelen gençlerimize sahip çıkmak, onları korumak anne-baba, okul ve yönetici olarak hepimiz için zorunlu bir görevdir. “Hepiniz çobansınız, idareniz altındakilerden sorumlusunuz” fermân-ı nebevîsine kulak vermeliyiz. İlgisizlik sebebiyle heba olan gençler adına kıyamet günü hesaba çekileceğimizi unutmamalıyız. Yalnızlık sebebiyle bunalımdan bunalıma düşen gençlerimizle gönül bağları kurarak, dertlerine derman olmalı; cehaletin kurbanı olarak inkârcılık bataklığına saplananları bilgi ve sevgiyle tedavi edip, dünya ve ahiretlerini kurtarmalıyız. Böylece sorumluğunun idrakinde, kendisiyle barışık, çevresiyle uyumlu, din ve mukaddesatına bağlı, iffet ve ahlâk sahibi gençler yetiştirmek için her türlü fedakârlığı göze almalıyız.


Bizler, Rasulullah aşkına ölümü göze alan Hz. Alileri, mukaddesatı aşkına uykuyu kendine haram eden Selahaddin-i Eyyübileri, Kur’an aşkına sabahlara kadar kıyam duran Osman Gazileri, cepheden cepheye koşan Sultan Muradları, Sultan Fatihleri yetiştirmiş bir medeniyetin vârisleriyiz. Bugün de bilim ve fazilet kahramanı gençler yetiştirmek hepimizin temel hedefi olmalıdır. Hem dünyevî saadetimiz hem, uhrevî saadetimiz buna bağlıdır.

Hutbemi, bir dua âyeti ile bitiriyorum: “Ey Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve nesiller bağışla, bizi takva sahiplerine önder kıl”.

Bu haber 1829 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Cuma Hutbeleri

Mevlid Kandili Hutbesi

Mevlid Kandili Hutbesi Mevlid Kandili Hutbesi

SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

SAĞLIĞIMIZI  KORUYALIM Ssağlığımızı koruyalım konulu Cuma hutbesi

ANKET

Sitemizde en çok hangi kategoriye yer verilsin?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright © 2010 TEFSİR OKU
Sitemizdeki yazı, resim ve videoların sevap hakkı tefsiroku.com 'a aittir. tefsiroku.com editörlerine DUÂ edilmeden kullanılamaz.
Bir kişinin veya bir eserin bu sitede bulunması, bu siteyi hazırlayanların bu kişiyi desteklediği anlamına gelmez.
Bu sitenin amacı bu eserleri kullanıcılarının değerlendirmesine sunabilmektir.
Sitenize Destek Olmak İstiyorum


RSS Kaynağı | Editör Başvurusu


Din

Altyapı: MyDesign - Tasarım&Destek: Palmiye Reklam